Rady k výbavě

Zápisník

Každý člen oddílu musí mít kroužkový zápisník velikosti A5. Do zápisníku si děti zapisují různé užitečné informace a vkládají si do něj materiály, které dostávají během programu.

Stezka a Nováček

Knížku Nováčka dostává každý nový člen po přihlášení do oddílu. Dozví se v ní základní informace, které bude ve skautském oddíle potřebovat, a také v ní najde seznam dovedností, které by měl během prvního půl roku v oddíle zvládnout.

Když se nový člen v oddíle trochu rozkouká, dostane první stupeň skautské stezky. Stezka přináší dětem úkoly, z nichž si děti podle určitých pravidel vybírají, které chtějí plnit. Všechny úkoly mají za cíl, aby se děti něco nového naučily, vyzkoušely nebo vyrobily, aby rozvíjely svoje schopnosti a o světě, ve kterém žijí, přemýšlely. Stezka má celkem čtyři stupně (čtyři knížečky) a je rozvržená tak, aby každý stupeň odpovídal přibližně jednomu roku v oddíle.

Časopis Skaut

Časopis Skaut vychází jednou za dva měsíce a měl by každému členovi oddílu chodit poštou domů. Občas je přílohou i časopis pro rodiče. Kdyby vám časopis nepřišel (zatímco ostatním členům oddílu již ano), dejte o tom vědět vůdci oddílu.

Tramvajenka nebo jízdenky MHD

Opravdu je třeba mít na všechny akce mimo klubovnu s sebou legitku nebo lístky na MHD. Možná revizoři děti nekontrolují, ale když jedeme po Praze vlakem, kontrolují se úplně všichni a legitku musí mít opravdu každý (starší šesti let).

Šátek a uzlovačka

Šátkem se rozumí čtverec látky (cca 70 x 70 cm), který se může ušpinit nebo zničit. Šátky slouží na hry, při kterých je třeba si zavázat oči, při kterých jsou potřeba nějaké mety, atd.
Uzlovačkou se rozumí lano cca 1 cm tlusté a 2 m dlouhé. Slouží hlavně k nacvičování uzlů (které se pak hodí při táboření) nebo při hrách například jako hranice území.

KPZ

Krabička poslední záchrany neboli kápézetka je co nejmenší, zavíratelná a pokud možno voděodolná krabička, ve které jsou schované různé užitečné drobnosti, které se mohou při oddílové činnosti hodit. Konkrétní obsah krabičky si může každý zvolit podle vlastní potřeby, pár věcí by tam ale měl mít každý – sirky, jehlu a nit, zavírací špendlík, gumičku, kus provázku, náplast.

Celta

Celtu si vždy před výpravou do přírody půjčují členové oddílu od vedoucích v klubovně a po výpravě ji usušenou a složenou vrací. Celtu není vhodné kupovat, různé druhy celt k sobě nemusí pasovat a pak je nelze použít ke stavbě stanu.

Jídlo a pití

Na první den výpravy se hodí brát jídlo a pití, které již není potřeba dále vařit. Příkladem může být řízek nebo bageta připravená doma tak, aby se dala v klidu sníst ve vlaku. V chladnější části roku doporučujeme vzít si teplé pití v termosce a naopak na výpravy do přírody v letním období je potřeba si s sebou vzít dostatek vody – kromě pití ji bude každý potřebovat i na vaření a mytí.

Spacák

Asi nejvhodnější spacák, který se dá použít na všech našich akcích s přespáváním, je takový, který má komfortní teplotu lehce pod nulou. Tzv. extrémní teplota takového spacáku bývá kolem -10°C. V zimním období přespáváme zásadně ve vytápěných místnostech, ve zbylé části roku nás obvykle nepotkávají teploty pod nulou. Úplně letní spacák se však nehodí ani na letní tábor, i tam se nám v průběhu jasných nocí teplota čas od času přiblíží nule.
Dále je vhodné při výběru spacáku dát pozor na váhu a rozměry spacáku (samozřejmě, čím menší a lehčí, tím lépe). Dejte také prosím pozor na stáří spacáku – starší spacáky už zdaleka nemusí plnit tu úlohu, kterou plnily před lety, což může přespávajícímu dost znepříjemnit každou noc.

Baterka

Určitě doporučujeme pořídit čelovku. Její nespornou výhodou je, že má člověk stále obě ruce volné, což se projeví, když je například potřeba se něčeho po cestě přidržet nebo když člověk zakopne.
Plně vyhovující čelovka se v dnešní době dá pořídit do dvou stovek.
Při výběru čelovky se také podívejte na baterky, které se do ní dávají. Nejlepší jsou obyčejné tužkové baterky, protože se dají snadno sehnat, když se vybijí. Naopak dost nevhodné jsou různé atypické akumulátory, které se například na táboře těžko dobíjejí.

Pohorky

Při výběru pohorek vhodných na pochod s batohem hleďte především na to, jestli se v botech má noha dobře. Je vhodné si ve vybraných botech ještě v obchodě zkusit pobýt alespoň půl hodiny, jinak těžko poznáte, jak se v nich budete cítit po celodenní túře po přírodních stezkách.
Vybírejte pouze z kotníkových pohorek. Jednak zpevňují kotník, což zabraňuje jeho vymknutí, a pak lépe chrání nohu proti v přírodě všudypřítomné vodě.
Boty si zkoušejte v silnějších ponožkách. Jednak budete potřebovat pohorky i na výpravy v zimě a navíc silnější ponožka zvládne pojmout více potu, čímž boty šetříte.
Protože pohorky budete nosit i ke kroji, je vhodné vybírat je v barvách přírodních.
Pěkný článek o tom, jak si pohorky vybrat, je např. na webu obchodu Hanibal.
Na delší pochod není vhodné vyrazit v úplně nových pohorkách. Je vhodné je předtím rozchodit, třeba i tak, že v nich budete chodit týden do školy.
Nezapomínejte se o pohorky řádně starat, jinak velmi krátíte jejich životnost!

Batoh na výpravy

Batoh vhodný na výpravy našeho oddílu by měl mít mezi 50 a 65 l objemu.
Při výběru batohu se zejména soustřeďte na to, jak jsou promyšlena záda batohu a bederní pás. Je potřeba, aby obojí odpovídalo velikosti postavy budoucího majitele batohu. Také je nutné, aby se bederní pás dobře utahoval. Velká část batohů se prostě vyrábí pouze na dospělého člověka, takový batoh se pak dítěti špatně nosí.
Dále je dobré, když je batoh vyroben z kvalitního nepromokavého materiálu, když má nějaké rozumné množství kapes na drobnosti a když má dostatek přezek, aby se na něj dala zvenčí připnout karimatka, kotlík atd.
Promyslete si, jestli chcete batoh s horním nebo kufrovým otvíráním. Do batohu, který se otvírá jako kufr, se věci lépe skládají, nevýhodou je, že ho vždy musíte položit zády na zem, po každé zastávce si pak nejšpinavější část batohu otřete rovnou do bundy. U těchto batohů se také dost často porouchávají zipy, které víko drží. Naopak batoh plněný shora se hůře balí, zato se z něj dají téměř za pochodu vyndavat věci, které však musíte mít připraveny navrchu.
Určitě doporučujeme vybrat batoh, který má i spodní výstup (na spacák).

Při balení batohu na výpravu nezapomeňte, že na srazu u klubovny do něj bude ještě potřeba přidat společné vybavení pro družinu na víkend – celtu, jídlo, kotlík, vařič, atd.

Oblečení na schůzky a výpravy

Na schůzky i výpravy je dobré chodit v oblečení, ve kterém se může padat na mokré trávě, sedět na hřišti, pobíhat v blátě. Je hloupé, když se někdo nemůže naplno účastnit programu jen proto, že se bojí, že dostane doma vynadáno za ušpiněný nový kabát, kalhoty či boty.