Skautský kroj

Kroj reprezentuje příslušnost ke skautskému hnutí, umísťují se na něj funkční označení, splněné odbornosti a stupně skautské stezky – kroj je tak vizitkou každého skauta. V kroji chodíme na všechny oddílové akce kromě schůzek.

Jak vypadá skautský kroj?

Skautská košile

Zepředu:

• Slibový odznak nosí ten, kdo složil skautský slib, nad levou kapsou. Děvčata mají pod slibovým odznakem modrý trojlístek.
  • Zelenou šňůrku provlékněte levým nárameníkem a konec s píšťalkou si dejte do levé kapsy.
  • Lipové lístky označující léta si můžete dobrovolně dávat na patku levé kapsy.
  • Mezinárodní domovenka CZECH REPUBLIC je umístěna těsně nad pravou kapsou, zarovnaná na střed kapsy.
  • Stupně stezky („diamanty“) se našívají na pravou kapsu – zelený směrem dolů, modrý směrem k pravému rukávu, žlutý směrem doprostřed košile, červený směrem nahoru.
  • Nad pravou kapsu si můžete dobrovolně našít nášivky z akcí a na patku pravé kapsy si můžete umístit odznaky z akcí. Nenoste na kroji nášivky a odznaky starší než rok (můžete si je dát například na oddílovou mikinu).

Levý rukáv:

• Domovenka PRAHA se našívá těsně ke švu na rameni.
  • Číslo oddílu 1 se našívá 1-2 cm pod domovenku.
  • Znak oddílu se našívá 1-2 cm pod číslo oddílu.
  • Véčka (znak funkce) mají rádcové a podrádcové družin 1-2 cm pod znakem oddílu.

Pravý rukáv:

• Znak světové skautské organizace (WOSM – všichni a WAGGGS – jen holky) se našívá asi 1 cm pod švem.
  • Odborku Tři orlí pera si našije ten, kdo ji splní, s mezerou 1-2 cm.
  • Odborku Panda si našije ten, kdo ji splní, s mezerou 1-2 cm.
  • Nášivky splněných výzev si našijte také s mezerou 1-2 cm, maximálně tři v jedné řadě.
  • Nášivky dalších splněných odborek a odborností si našijte také s mezerou 1-2 cm, maximálně tři v jedné řadě.

Krojovou košili a další skautské vybavení je možno zakoupit v prodejně JUN v Holešovicích – Haškova 7, Praha 7.
Web obchodu najdete na www.junshop.cz.

Nášivky (domovenky, číslo 1, znak WAGGGS a WOSM), lístky, šňůrky a turbánky je možno zakoupit i v naší klubovně, stačí se před schůzkou nebo po schůzce domluvit s vedoucími.

Slibový odznak, znak oddílu, stupně stezky, nášivky funkcí a odborek si děti nekupují, ale dostávají je, když je na to správný čas. Jenom pokud někdo něco ztratí, musí si to dokoupit.

Skautský šátek

V našem oddíle všichni nosí hnědý šátek sepnutý vpředu turbánkem. Děvčata nosí šátek pod límcem košile, chlapci nad límcem. V zadním cípu nosíme našitý znak střediska Šípů, a to asi 1 cm od okraje šátku. Šátek není třeba kupovat, každý nový člen jej dostane na své první výpravě s Camelotem.

Na nohy

• Krojové kraťasy – nosíme zelené kraťasy polských skautů (k zakoupení v klubovně). Je možno mít i jiné kraťasy, ale ve stejné barvě a stylu, je potřeba se vždy domluvit s vedoucími.
  • Kalhoty ke kroji (když je na kraťasy zima) – sežeňte si prosím nějaké jednobarevné kalhoty přírodní barvy (ideálně zelené, případně hnědé, šedozelené nebo černé). Tyto kalhoty by měly vypadat alespoň trochu slušně (žádné tepláky, šusťáky nebo legíny), ale zároveň je třeba počítat s tím, že se na výpravách umažou.
  • Pohorky.

Oddílová mikina

Oddílová mikina je tmavě modrá s vyšitým znakem oddílu, s kapucí a klokaní kapsou. Mikinu si může dobrovolně pořídit každý člen oddílu. Na mikinu si můžete našívat nášivky, které již na kroj nepatří (např. nášivky ze starých okresních setkání, Intercampů, …). Je k dostání v klubovně.